Ami a nagy szigeten, a világmindenség alján nincs, az nem is létezik a szakágban. Költséges kirándulás eljutni oda, de egyszer minden terepjáró hívőnek el kell zarándokolnia. Első részünkben bemutatjuk a helyi infrastruktúrát, hogy milyen lehetőségek közül válogathatunk.
Az Egyesült Államok mellett Ausztráliában található a világon a legnagyobb off roados közösség. A hatalmas, kontinensnyi méretű ország földrajzi elhelyezkedésének köszönhetően, egyrészt fordítva vannak az évszakok, mint nálunk, azaz ott nemsokára kezdődik a nyár. Másrészt mindig akad olyan vidék, ahol jó az idő és lehet csapatni. Vagyis az ottani szezon sosem ér véget. Tulajdonképpen nem is Mekka ez, hanem inkább Kánaán.
A terepadottságok miatt a hatalmas sziget belseje felé haladva találhatóak az elvadultabb sivatagos területek, ahol a homok specialisták élhetik ki szenvedélyüket. A legismertebb ilyen hely Port Stevens. Azonban Willamtownban is lehet dűnézni. Nekik egyébként van lájtosabb lehetőség is, ugyanis tengerparti homokos quadozásra is specializálódott már a nyugodtan iparágnak is nevezhető helyi turisztika. Például a Kalbarri Wagoe Beachen kifejezetten ezt az időtöltést lehet űzni.
Persze azoknak sem kell aggódniuk, akik inkább az erdei, szafaris és dzsungel túrákat kedvelik, errefelé ugyanis ezt az igényt is ki tudják elégíteni. Noosa, Cairns és Cape Tribulaton neve cseng a legjobban ezekben a körökben. Persze Kurandáról és a Kenguru-szigetről sem szabad megfeledkezni.
Mint ahogyan azt már említettem, itt nemcsak útvonalak vannak, hanem szolgáltatás is, hiszen járgányokat, ATV-ket, UTV-ket és terepjárókat is lehet bérelni. Szállást és étkezést is biztosítanak többnyire, sőt még vezetőt is adnak a túrákra.
Olyan ez, mintha elmenne az ember Disneylandbe, csak itt nem játékokkal, hanem off road gépekkel szórakozhat. Tényleg minden igényt ki lehet elégíteni a hagyományos hosszú overland túráktól, a rövidebb extrém zúzásokig. Csak keresgélni kell az internetes oldalakon. Százával kínálják az ajánlatokat.
Bárcsak ne lenne ilyen messze Ausztrália. Ugyanis a repülőút az, ami borzalmasan megdrágítja a hobbit, nagyjából 600 ezer a repjegy oda-vissza az átszállásokkal, s ezt bizony, nem mindenki engedheti meg magának. Persze néhány év alatt össze lehet spórolni az árát, és abban biztos lehet mindenki, bárhova is megy az ember Perth-től Sydneyig vagy Darwintól Adelade-ig, mindenhol tárt karokkal várják a terepjárók szerelmeseit.
Az fix, hogy autót bérelni kell, de a különböző klubok nagyon komoly ajánlatokkal bombázzák az embert. Toyoták, Nissanok, Land Roverek, Jeepek, overland lakókocsis megoldások közül is választhatunk. És itt tényleg minőségi a kínálat, hardcore gépekről van szó, nem a lehúzásra megy ki a játék. Ezekkel a verdákkal biztosan nem fogunk lerohadni az isten háta mögött. Minden szempontból érdemes alaposan megtervezni a kirándulást, milyen autóval, hová és hány napra akarunk menni. Az árak függvényében is válogathatunk, de ott minden pénzt megér egy túra.
A jövő héten a saját kalandunk beszámolóját osztjuk meg a 4x4 Magazin oldalán. Egy hét múlva találkozunk!