Most még tombol a kánikula, de egyszer a nyárnak is vége lesz, ezért érdemes idejében felkészülni azokra a napokra, amikor beköszönt az ősz, jön az eső, a sár, de nem akarunk otthon maradni, hanem inkább a szabadban csapatnánk terepjárónkkal. Nézzük át a vasat, hogy megfelel-e a kívánalmaknak, hogy garantáltan ne rohadjunk le út közben. Összeállítottunk egy csomagot a legfontosabb kellékekből.
Gumi
A nyirkos idő miatt kénytelenek vagyunk egy jó terepgumival felszerelkezni, amivel lehet sarazni is. A Continental által forgalmazott General Grabber AT2 kiváló választás a városi terepjárókat használók körében. Nem olcsó, azonban átlagosan csúcsminőséget hoz minden termékével a cég. Városban kevésbé célszerű használni, mert kopik, de nem túl zajos, a műútról leszabadulva sárban, latyakban és még a sziklákon is otthon érzi magát. Nem okoz csalódást senkinek.
Ajánlott fogyasztói ár: 160 ezer Ft/szett
Felni
Ha van túrabakancs, a lábunkat is eddzük meg! Magyarán, kell egy masszív felni. Az amerikai Pro Compot nem véletlenül tartják az egyik elit off road gyártónak a világon. Csúcsminőséget képvisel ebben a szakágban, hiszen kifejezetten terepjárókra és pickupokra készíti termékeit. Acél és alumínium változat is szerepel a kínálatában. Előbbiek inkább a kinézetükkel hódítanak, utóbbiak pedig a strapabíróságukkal – ezek között beadlock verzió is akad.
Ajánlott fogyasztói ár: 120‒240 ezer Ft/szett
Lengéscsillapító
Hiába jók a kerekek, az állítható keménységű lengéscsillapítókat sem szabad kihagyni a tuningból. Ezek azért jók, mert triálozni és tempót menni is lehet velük. Oldalunkon már többször méltattuk az ausztrál Old Man Emut, amely a csúcsot képviseli. Amerikából a Fox hódította meg a világot, de Európában népszerűek a Bilstein termékei is.
Ajánlott fogyasztói ár: 400‒700 ezer Ft/komplett futóműszett
Lámpa
Mivel ilyenkor még hamar besötétedik, nem árt erre is felkészülni egy jó lámpával, mert gyorsan ránk esteledhet. A Lazer Lamps Ltd. csúcstechnológiát dolgozott ki a LED-es autóvilágítás területén. Ennek köszönhetően meghódította nemcsak az off roados, hanem az egész világot. Ben Russel-Smith cégének lámpái a legmagasabb európai szabványnak felelnek meg, E-jelű besorolást kaptak. A legerősebb off road kelléke, a T-24-es 3 lux erősségű fényt biztosít 260 méterig, egy luxot pedig 458 méterig.
Ajánlott fogyasztói ár: 65‒400 ezer Ft
Csörlő
Mivel laza és csúszós a talaj, még jó terepgumikkal is könnyen elakadhatunk, ezért érdemes csörlőt is beszerezni. A Warn Tabort ajánljuk, amely a világvezető márka. A cég korábban régi modelleket hozott vissza a köztudatba és ezeket forgalmazta, ma már újakat készít ezen a néven. Remek és költséghatékony választásnak tűnik, mert megbízhatóak, nagy teljesítményűek.
Ajánlott fogyasztói ár: 190‒250 ezer Ft
Lökhárító
Ha már van csörlőnk, s nem szeretnénk szanaszét amortizálni a verdát, akkor nem árt egy masszív lökhárítóval felpattintani a kasztnira. A hardcore túrákra ideális megoldás a csörlőtokos és a ködlámpás konstrukciót választani. Az ARB és az AFN megbízható, ezekkel biztonságban érezhetjük magukat, pontosabban a gépet.
Ajánlott fogyasztói ár: 150‒400 ezer Ft
Haspáncél
A trutymódban könnyen megbújnak a kövek, farönkök, ezért többek között a karter, a motor, a váltó, az osztómű, a kipufogó és a tank is védelemre szorul. A Sandander mindegyikre gyárt külön, méretre szabott, pontosan illeszkedő elemeket. Keményebb terepre érdemesebb acélból készült darabokat venni. Ez nehezebb, így a kocsi terhelhetősége csökken, de erősebb és jobban véd.
Ajánlott fogyasztói ár: 70‒180 ezer Ft
Snorkel
A nedvességet, a vizet már többször említettük, mint zavaró tényezőt. Aki bevállalós, annak szüksége van snorkelre, amely a búvárpipához – innen kapta a nevét is – hasonlóan képes lélegeztetni víz alatt is a járgányunkat. Így nem jut a motorba víz, homok és por sem, ez meghosszabbítja az élettartamát. A műanyagból gyártott fajtákat ajánljuk, amelyeket direkt típusokhoz készítenek. Első számú tippünk az ausztrál Safari, remek és olcsó.
Ajánlott fogyasztói ár: 70‒180 ezer Ft