Úgy tervezték, hogy legalább kilencven napig működnie kellett – a Mars tanulmányozására készült. Még 2004. január 25-én landolt a Vörös bolygó Meridiani Planumnak nevezett területén, s tizenöt esztendeig szolgáltatta az adatokat a 6x6-os Opportunity Rover. Ez az igazi csúcstechnika.
A gép feladata a Mars talajának kémiai, fizikai vizsgálata volt, nem mellékesen bizonyítékot talált a víz valamikori jelenlétére. Érdekesség, hogy csak azért tervezték kilencven napos élettartamra, mert a kutatók eredeti feltételezése szerint ennyi idő alatt a napelemtáblákra ülepedő por miatt nem juthatott több energiához.
Nem számoltak azonban a Mars légköri aktivitásával, ami folyamatosan megtisztította a napelemtáblákat. Az ember által épített eszközök közül eddig az Opportunity tette meg a leghosszabb távot idegen égitesten: a 10. évfordulóig 38,73 kilométert.
Viszont, az öregedés jelei látszódtak a marsjárón. A lítium-ionos akkumulátorai már nehezebben töltődtek fel. A NASA 2019. február 13-án befejezettnek nyilvánította az Opportunity küldetését, miután 2018 augusztusa óta megszakadt a kapcsolat az űrszondával.
„Az Opportunity nagyon jól teljesített a küldetés élettartama alatt. A marsi környezet meglehetősen rideg, gyanítottuk, hogy az akkumulátor újratöltési folyamata során egyre több gond adódik majd” – olvasható a Nemzeti Repülési és Űrhajózási Hivatal, a NASA közleményében. Volt egyébként a járműnek egy „testvére” is, de a Spirittel elveszítette a kapcsolatot 2011-ben a Föld.
Az Opportunity Rover hatkerék-meghajtású, napelemes marsjáró volt. A hossza 1,6 méter, a szélessége 2,3 m, a magassága 1,5 m, a súlya 180 kilogramm. A lengőkaros felfüggesztési rendszere lehetővé tette, hogy mindegyik kereke a talajon maradjon, függetlenül attól, hogy milyen típusú terep volt alatta.
A jármű legnagyobb sebessége 50 milliméter/másodperc (0,18 kilométer/óra), így minden bizonnyal a leglassabb, ugyanakkor legdrágább önjáró jármű, amelyet valaha gyártott az ember.
A Marson töltött 15 év alatt az Opportunity 45,16 kilométert tett meg – ez évente körülbelül 3 km.
Forrás: youtube