Legfrissebb hírek ÚJ

Bakancsdoktor – erdei surranók

Bakancsdoktor – erdei surranók

Nyakig vagyunk a télben, de ez a vérbeli gyalogtúrázókat egyáltalán nem zavarja, hiszen ilyenkor is gyönyörű a táj, az erdőket, hegyeket most is érdemes megcsodálni. Persze ehhez érdemes felszerelkezni, a legfontosabb kellék pedig egy jó túrabakancs. Ennek a kiválasztásában igyekszünk most hasznos tanácsokat adni olvasóinknak. Felsoroljuk a fő szempontokat és néhány remek modellt is bemutatunk, megkönnyítve ezzel a választást.

Képgaléria megtekintése (11 db kép)

Mivel alapvetően gyaloglásról, extrémebb esetben pedig hegymászásról van szó, a cipő kiválasztása az egyik legfontosabb előkészületnek tekinthető, hiszen a lábunkat óvni kell. Többféle kritérium van, amelyeknek meg kell felelnie egy igazán jó bakancsnak. Napestig lehetne sorolni, mitől jó vagy rossz egy példány, de maradjunk a legfontosabb pontoknál, ezek pedig: a talp mintázata és merevsége, a szármagasság, a belső rész anyaga, a külső rész anyaga és vízállósága, valamint a súly. Nagyjából ezek alapján lehet belőni az ár/érték arányt, amely szintén fontos szempont a vásárlásnál.

Képgaléria megtekintése (11 db kép)

Masszív talpak

A bakancs egyik leginkább mértékadó alkotóeleme a talprésze. Ez ugyanis alapvetően meghatározza azt, hogy milyen célra lehet használni. A profi márkák négy osztályba A, B, C és D-be sorolják merevség alapján a termékeiket. A legpuhább az A könnyű gyaloglásokhoz ideális, az „ABC-ben” hátrafelé haladva pedig egyre nagyobb a keménység, a D „fatalpú” teljesen szilárd, ez kifejezetten hegymászásra való, még arra is alkalmas, hogy hágóvasat szereljenek rá. Az alapelv az, hogy sík terepre ruganyos talp való, ahogy egyre meredekebb lesz, úgy egyre keményebb cipőt érdemes választani.

Képgaléria megtekintése (11 db kép)

Az is fontos szempont, hogy a mintázatnak is jónak kell lennie, hiszen nem csúszkálhatunk az erdei ösvényeken, emelkedőkön, vagy éppen a nedves avarban. Egy kellően kiképzett darabot nem is szabad aszfalton használni, mert gyorsan elkopik. Ez már rögtön az anyag kérdését is felveti. Érdemes az eladót megkérdezni, a szakboltokban értenek ehhez, – a hipermarketekben kevésbé, nem is biztos, hogy megéri ott vásárolni – így segíteni is tudnak nekünk. A legjobbak az úgynevezett többkomponensű Vibramból készült talpak, ezek ugyanis nagy munkabírásúak, kevésbé kopnak és nagy lépésbiztonságot nyújtanak, nem fogunk csúszkálni bennük.

Képgaléria megtekintése (11 db kép)

Lélegző bélés

A másik roppant fontos tényező a cipő belső része, hiszen ez érintkezik konkrétan a végtagunkkal. A hidegben, különösen télen az egyik legnagyobb veszélyt az izzadás utáni fagyás jelenti, ez a legrosszabb esetben akár komoly sérülést is okozhat. Ezt megelőzendő, már többnyire minden csuka belsejében lélegző Gore-Tex anyagot alkalmaznak. Ez a mikro membrános kialakításának köszönhetően kiválóan szellőzik és garantáltan nem fő bele senkinek a lába. Persze ennek is van hátránya, hiszen a kopásállósága, nem végtelen, így előfordulhat, hogy néhány év után intenzív használat mellett bizony alaposan roncsolódik a bélés, ilyenkor nem tehetünk mást – mint újat kell venni. Persze azért nem kevés kilométert meg lehet tenni benne, szóval nem kell túlságosan aggódni.

Képgaléria megtekintése (11 db kép)

Éppen ezért esküsznek sokan a hagyományos bőrbelsős megoldásra. Ez ugyanis sokkal természetesebb érintést biztosít, valamint jobban bírja a strapát, mint a textiles verzió. Ennek a kopásállósága szinte végtelen, viszont az izzadós lábúak számára nem ajánlott a már említett okokból.

Képgaléria megtekintése (11 db kép)

Vízválasztó fazon

Természetesen a kialakítás sem elhanyagolható tényező. Alapvetően a hosszú szár ajánlott, hiszen ez képes megfelelően tartani a bokát, ezáltal is megelőzve a sérülés veszélyt, elsősorban ficamokat lehet megúszni így. A fűzőnek is hosszúnak kell lennie, mert a stabilitást csak így érhetjük el. Ez még fontosabb is, mint egy szimpla cipőnél, hiszen itt a kényelmet is be lehet állítani vele.

Képgaléria megtekintése (11 db kép)

Az sem elhanyagolható tényező, hogy vízállónak kell lennie a külsőrésznek, ez általában így is szokott lenni, a bőrből készült lábbeliknél ezt a hatást, impregnáló szerrel lehet elérni. A súly is lényeges, hiszen minél könnyebb, annál kevesebb terhet kell magunkon cipelni, s lassabban fárad el az ember. Egy pár nagyjából 1500 és 1800 gramm körül mozog, ennyivel mindenképpen számolni kell. Ha minden kritériumot figyelembe veszünk, nem választhatunk rosszul.

Képgaléria megtekintése (11 db kép)

Csúcsmodellek

Abban nincs vita a profi túrázók között, hogy főként három márka: a Hanwag, a Grisport és a Lowa bakancsai a legjobbak. Abban azonban már megoszlanak a vélemények, melyik a legkiválóbb ár/érték arányban.
leginkább közkedvelt és világszerte is elismert modell a Lowa Renegade GTX Mid, hiszen csúcstechnológiát kínál megfizethető áron. Nunukbőr felsőrésze van, és Gore-Tex a belseje, azaz vízálló és jól szellőzik. Új vonalvezetésű a talprendszere, amely terepen és a városban is jó, az ára nagyjából 50 ezer forint. Nem a legolcsóbb, de nem véletlenül adnak el belőle rengeteget.

Képgaléria megtekintése (11 db kép)

Hanwag Tatra már a dizájnra is ad, erről nem látszik rögtön, hogy túrabakancs, így akár utcai viselet is lehet, mondjuk egy farmerrel. Ez is űrtechnikát alkalmaz, a talpát pedig kézzel rögzítik a pontosság miatt, s ez akár cserélhető is. A csinosságáért azonban fizetni kell, ugyanis 80 ezret kóstál, ez a luxus kategória, főként profiknak ajánlott, akik valóban kihasználják.

Képgaléria megtekintése (11 db kép)

Grisport által készített 11205 D 15-ös kódnevű Gritex-Vibram tulajdonképpen a Jolly Joker. Hiszen az olasz cég, egyedi fejlesztésű bakancsot készített, saját anyagokból. A Gri-Tex bélés éppolyan szellőző, mint a Gore-Tex, csak nem olyan drága, a Vibram talp pedig ötven különböző anyagból, közte az ellenálló Codurából készült, így szinte nem is kopik. Nem néz olyan jól ki, mint a Hanwag, de ár/érték arányban ez a csúcs, hiszen 35 ezret kérnek érte.