Legfrissebb hírek ÚJ

Kezdj el készülődni a síszezonra!

Kezdj el készülődni a síszezonra!

Az első hó már nálunk is megmutatta magát. Hamarosan beindul az élet a téli sportok szerelmesei számára, nemsokára a pályák felé vesszük az irányt. Ám mielőtt nekivágnánk a túrának, van néhány fontos teendő, amelyet nem árt elvégezni a felszerelésünkön, nehogy a hegyen kerüljünk bajba. A 4x4magazin.hu most ebben próbál segíteni.

Képgaléria megtekintése (5 db kép)

A legfontosabb alapelv, hogy a lécünk, a kötésünk és a cipőnk karbantartása nemcsak elengedhetetlen feltétele, hogy megőrizzük az épségét, de a kényelmes síelés, sőt a baleset megelőzés egyik fontos része is egyben. Aki rendszeresen generálozza a cuccot, annak minden bizonnyal sokáig nem kell újat vennie. Mivel meglehetősen költséges sportról van szó, a saját zsebünk ellensége vagyunk, ha nem vigyázunk a felszerelésünkre, amely akár több százezer forintba is kerülhet. A rest kétszer fárad - szokták mondani, se ez jelen esetben is igaz, hiszen ha indulás előtt derül ki, hogy baj van, akkor pluszköröket futhatunk a probléma orvoslására, ha meg a hegyen derül ki, akkor egyrészt hiába vittük ki, másrészt bérelni vagy venni kell pótlást.
Nem sok időt vesz igénybe a karbantartás, egy-két órát megéri elszöszölni vele, ha később már csak az élvezetekre, a kikapcsolódásra koncentrálhatunk a pályán.

Képgaléria megtekintése (5 db kép)

A léc a tét
Kezdjük a léccel! Először is egy alapos mosás ajánlott. Semmi extrára nem kell gondolni: langyos vizes ruha, kefe, alapos átdörzsölés, a kötéseket sem kikerülve. Ezután száraz, meleg helyen kell néhány napig szellőztetni, hogy minden nedvesség elpárologjon. Fontos alaposan megvizsgálni a léceket, különösen az éleit, hogy nem sérültek-e meg. Ha igen, akkor ajánlott elvinni egy szakemberhez, élezze meg, és ha valaki nem profi, annak a vakszolást is érdemes hozzáértőre hagynia.
Ha mindezzel megvagyunk, akkor csak el kell pakolni a léceket. Lényeges szabály, hogy mindig állítva kell tárolni, mert fektetve elfárad az anyaga, és középen összekötni sem szabad, mert így megvetemedhet, és könnyen tönkre megy, nem lesz vele biztonságos a siklás. A párát is kerülni kell, mert a rozsdásodás a legnagyobb ellenség. Tehát a száraz, zárt hely az ideális.

Képgaléria megtekintése (5 db kép)

Biztos kötés
A kötéseket is ugyanilyen gondosan meg kell tisztítani és szárítani, itt azonban apró szerelési műveletre is szükség van, nem kell ördöglakatra gondolni, csak a kioldót kicsavargatni, az erőszabályozót a minimális értékre állítani, mert így a rugó pihenni tud. Az óramutató járásával ellentétesen haladva kell megkeresni a legalsó fokozatot. Ha pedig elengedte a lécet, lötyög rajta meg kell húzni a rögzítő csavarokat. Ha nem megy, ne otthon erőltessük, mindenképpen szervizbe vigyük!

Képgaléria megtekintése (5 db kép)

Bakancslista
A bakancs épp olyan fontos, mint a több eszköz, nem szabad elhanyagolni, hiszen ez van a lábunkon, közvetlenül a testünkkel érintkezik. A bélésre különösen érdemes odafigyelni, a szakadások gyűrődések ugyanis nagyon komoly sérüléseket tudnak okozni. Mosás és szárítás után tegyük vissza a helyére, a szintén megtisztított cipőbe. A rögzítő csatokat is vizsgáljuk át, ha épek, olajozzuk meg, ne rozsdásodjon. A legtágabb becsatolt állapotban kell tárolni, mert így nem deformálódik, semmiképpen sem szabad nyitva hagyni!
Ha mindennel készen vagyunk, nyugodtan neki lehet vágni a sí hétvégének.