Legfrissebb hírek ÚJ

Keveset érnek a villanyvasak a globális felmelegedés ellen

Keveset érnek a villanyvasak a globális felmelegedés ellen

A Nemzetközi Energiaügyi bizottság felmérése fontos problémára világít rá: igaz ugyan, hogy a zéró emissziós autók nem pöfögnek káros anyagot, de az előállításuk és a fenntartásuk nem elég környezetbarát.

Képgaléria megtekintése (6 db kép)

A fő problémát az jelenti ugyanis, hogy egyrészt a manapság minden hibrid, konnektoros hibrid és tisztán elektromos hajtású autóban, lítium-ion akkumulátorokat használnak, amelyeknek az előállítása igen magas szén-dioxid-kibocsátással jár, többel mint, amit egy belsőégésű motorral felszerelt autó kipufog teljes élettartama alatt.

Képgaléria megtekintése (6 db kép)

Ez azért igencsak más megvilágításba helyezi a kérdést. A számok nyelvén ez annyit jelent a felmérés alapján, hogy átlagosan egy belső égésű autó teljes élettartama alatt 35 tonna szén-dioxidot bocsát ki. Ez a referenciaszám, amelyhez mindent viszonyítanak.

Képgaléria megtekintése (6 db kép)

Nos, a hibrid elektromos (HEV) 27 tonna szén-dioxidot bocsát ki, a konnektoros hibrid (PHEV) 25 tonnát, a tisztán elektromos autó (BEV) pedig használt elektromos áram előállítási módjától függően 24-26 tonnát. Hoppá, tehát eszerint semmivel sem környezetbarátabb a matek szerint, mint mondjuk egy plug-in-hybrid változat. Az üzemanyagcellás értéke is 27 tonna.

Képgaléria megtekintése (6 db kép)

És itt jön be a másik kulcskérdés, hogy az akkumulátort töltő áramot, hol és hogyan állítják elő, a kőszén, kőolaj és földgáz üzemű hőerőművek emissziója jóval magasabb, mint az atom-, valamint megújuló (vízi-, szél-, nap-) energiát használó erőműveké.

Képgaléria megtekintése (6 db kép)

Persze az is tagadhatatlan, hogy ezek az üzemek, kontrollált körülmények között lokálisan szennyeznek, míg az autók mindenhol a környezetünkben. A jó megoldás az lenne, ha modernebb és környezetbarát módon előállítható akkumulátorokkal és árammal működnének az autók.